Don't Miss

Asymetria u niemowląt – czy jest się czym martwić?

By on 24 stycznia 2018
Asymetria u niemowląt

Wielu rodziców porusza temat asymetrii. Jednak nie do końca wiedzą o co w tym tak naprawdę chodzi. Pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Niesymetryczne układanie się ciała dziecka to asymetria ułożeniowa. Maluszek leżąc układa się w pozycji literki C, a także bardzo często uruchamia tylko jedną część ciała np. odwraca główkę tylko w prawą stronę lub wkłada do buzi tylko prawą rękę. Tego typu zjawisko jest następstwem układania się dziecka w brzuchu mamy. Można powiedzieć, że jest to naturalne zjawisko występujące u najmniejszych. O problemie możemy mówić dopiero wtedy, gdy nawyk to nie ustępuje samoistnie.

 

Dlaczego dziecko ma skłonności do asymetrii?

Problemy z asymetrią pojawiają się u dzieci, głównie ze względu na błędy popełniane przy opiece. Maluszki zazwyczaj radzą sobie z tym samodzielnie, jednak gdy mama będzie go przystawiała w przeważającej ilości do jednej piersi lub układała do snu na jednym boku, dziecko zwyczajnie się przyzwyczai. Dane położenie będzie dla niego po prostu naturalne.

 

Powody powstawania asymetrii mogą wiązać się także z niedosłuchem dziecka na jedno ucho. Maluch w naturalny sposób będzie próbował ustawiać się tak, aby zdrowe ucho było skierowane w naszą stronę. Innymi powodami jest kręcz szyi oraz nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

 

Kiedy należy zacząć się martwić?

Jeżeli zauważymy, że po upływie czterech miesięcy maluch układa się nadal w jednej pozycji do snu lub pozycja jest bardzo krzywa, a także jeżeli odwraca głowę przeważnie w jedną stronę, powinno nam to dać do myślenia. Warto w tej sytuacji skonsultować się ze specjalistą.

 

Rehabilitacja dla niemowlaka

Specjalista skieruje dziecko cierpiące na asymetrię na rehabilitację. Najpopularniejszą metodą jest BDT-Bobath. Ćwiczenia są dobierane tak, aby nie były męczące dla maluszka. Są przyjemne i relaksujące. W zależności od stanu dziecka, zalecane są ćwiczenia co najmniej kilka razy w tygodniu, tylko pod okiem specjalisty. Uda się dzięki temu przywrócić pełną sprawność maluchowi i pozbyć się niepokojącej asymetrii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About Alex

You must be logged in to post a comment Login