Don't Miss

Najczęstsze błędy w żywieniu dzieci, których należy unikać

By on 17 maja 2017
Błędy w żywieniu dzieci

Sprawdź czy nie popełniasz poniższych błędów w żywieniu swojego maluszka. Jeżeli to robisz, natychmiast wprowadź zmiany.

 

Zbyt krótkie karmienie piersią niemowlaka

Zgodnie z zaleceniami, dziecko powinno być karmione piersią do 6 miesiąca życia. Obecnie jednak tylko połowa noworodków w szpitalach jest karmiona piersią. Pozostałe, oprócz mleka matki otrzymują mleko modyfikowane. Jest to niepotrzebne i nieuzasadnione medycznie wprowadzanie do diety dziecka słodkiego napoju. Niemowlę, które od początku jest karmione piersią nie potrzebuje w pierwszych miesiącach swojego życia dodatkowego pokarmu.

 

Dzięki temu, że zdecydujesz się na jak najdłuższe karmienie piersią niemowlaka, zmniejszysz ryzyko wystąpienia u niego alergii pokarmowej. Ponadto, maluch jest również chroniony wtedy przed otyłością.

Prawidłowa dieta dla dziecka

Zbyt długie podawanie dziecku papek

Dziecko, które zbyt długo jest karmione papkami może wykazywać niechęć do jedzenia. Jeżeli dieta dziecka staje się monotonna, malucha trudno jest później namówić do próbowania nowych potraw. Dziecko musi uczyć się gryźć. Gdy ma 8-9 miesięcy warzywa i mięso wystarczy jedynie drobno posiekać.

 

Zbyt wczesne wprowadzanie do diety dziecka dań dla dorosłych

Potrawy dla małych dzieci powinny być lekkostrawne i przygotowywane z produktów najwyższej jakości. Powinna się w nich znajdować niewielka ilość przypraw. Smażony kotlet na pewno nie będzie odpowiedni dla malucha.

 

Niewłaściwe przygotowywanie dań dla niemowląt

Najczęstszymi błędami popełnianymi podczas przygotowywania potraw dla niemowląt i maluchów są:

  • za mała ilość tłuszczów – do zupki należy dodać łyżeczkę masła lub oliwy z oliwek,
  • zbyt duża ilość soli – potrawy dla niemowląt nie muszą być solone. Cała jama ustna dziecka okryta jest kupkami smakowymi. Sól mogłaby je niepotrzebnie podrażnić,
  • używanie złej jakości wody – do przygotowywania mleka modyfikowanego i innych potraw w pierwszym roku życia dziecka należy używać wodę niegazowaną z butelek. Woda z kranu jest co prawda uzdatniona do spożycia, ale zawiera związki chemiczne, które mogą wywołać u dziecka alergię.

 

About Alex

You must be logged in to post a comment Login