Don't Miss

Choroba a karmienie dziecka piersią

By on 16 lipca 2017
Karmienie piersią

Karmienie piersią wpływa pozytywnie na zdrowie dziecka. Jednak, czy warto to robić, gdy mama jest przeziębiona lub choruje na inną dolegliwość? Czy to jest bezpieczne?

 

Grypa czy przeziębienie nie jest żadnym przeciwwskazaniem do tego, aby odstawiać dziecko od piersi. W trakcie infekcji w organizmie mamy produkowane są przeciwciała. Są one także obecne w mleku, a więc otrzymuje je dziecko. Nawet jeżeli maluszek przejmie infekcję, przejdzie ją lżej i bez żadnych komplikacji.

 

Jak nie zarazić dziecka?

W momencie przeziębienia należy zmniejszyć kontakt fizyczny z maluszkiem. Oczywiście należy je karmić piersią, ale opiekę nad dzieckiem powinien przejąć inny członek rodziny. Istotne jest, aby także myć ręce za każdym razem, gdy bierze się dziecko na ręce.

 

Oczywiście nie należy także kichać i kaszleć w obecności dziecka, ponieważ w ten sposób rozpylamy zarazki.

 

Pomieszczenia w domu w trakcie choroby należy wietrzyć, nawet zimą. Należy ubrać wtedy niemowlaka bardzo ciepło i choć na kilka minut otworzyć okna w domu.

 

Antybiotyki i inne leki a karmienie piersią

Najlepiej jednak, aby mama nie przyjmowała antybiotyków w trakcie karmienia piersią. Lepiej stosować domowe sposobu do walki z grypą lub przeziębieniem. Lekarze jednak twierdzą, że przyjmowanie antybiotyków podczas karmienia piersią nie jest do końca zakazane. Ważne jest jednak, aby przyjmować je pod kontrolą lekarza. Dzięki temu wszystko będzie bezpieczne dla zdrowia dziecka.

 

Pod żadnym pozorem nie należy zażywać tabletek na katar, gdy karmisz piersią. Zaburzają one laktację. Trzeba bezwzględnie unikać również syropów z kodeiną, która również zaburza proces wytwarzania mleka. Nie można także stosować pyralginy, która negatywnie wpływa na rozwój dziecka. Aspirynę można stosować jedynie pod kontrolą lekarza.

 

Kiedy choroba jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią?

Oczywiste jest, że mamy zarażone AIDS nie mogą karmić swoich pociech piersią. W przypadku występowania innych chorób przeciwwskazaniem tak naprawdę nie jest stan zdrowia mamy, ale przyjmowane przez nią leki. Dlatego właśnie kobiety chore na nowotwory, tarczycę, depresję czy problemy z ciśnieniem nie mogą karmić swoich dzieci piersią. Zażywane leki mogłyby mieć szkodliwy wpływ na zdrowie dziecka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About Alex

You must be logged in to post a comment Login