Don't Miss

Jak bawić się z dwumiesięcznym dzieckiem?

By on 15 sierpnia 2017
Zabawy z malutkim dzieckiem

W pierwszym miesiącu życia dziecka, zabawy są mało skomplikowane. Zazwyczaj rodzice bawią się z dzieckiem grzechotkami, ćwiczą z nim odczuwanie zmysłów, a także wykonują delikatne masaże. W drugim miesiącu można pozwolić sobie na nieco więcej. Pozwoli to na rozwijanie dziecka w odpowiednim kierunku, a także sprawi większą frajdę rodzicom.

 

Elementy zaskoczenia

Dzieci rodzą się już z instynktami. W pierwszym miesiącu doszło do wyostrzenia słuchu dziecka poprzez zabawę grzechotką. Jest to bardzo ważne, aby nie zaniechać tej prostej zabawy w pierwszym miesiącu życia dziecka. Dzięki temu, w drugim miesiącu dziecko jest już gotowe na coś więcej. Można go nieco zaskakiwać podczas zabawy i wykorzystać znacznie bardziej skomplikowane przedmioty. Przydadzą się do tego różne rzeczy, które można znaleźć w domu. Powinny to być przedmioty wytwarzające odmienne dźwięki. Można wykorzystać celafon, worek foliowy, a także szeleszczące zabawki. Zdecydowanie, można tutaj popisać się sporą wyobraźnią i kreatywnością. Ważne, aby wybierać przedmioty, które będą oczywiście bezpieczne dla dziecka.

 

Warto położyć się obok dziecka i wziąć ze sobą te wszystkie rzeczy. Warto zaprezentować dziecku te wszystkie przedmioty i pokazać, jakie dźwięki się z nich wydobywają. Maluch na pewno będzie ich ciekawy. Przedmioty należy ułożyć w takim miejscu, aby dziecko miało do nich dostęp. W ten sposób, maluch poza słuchem będzie ćwiczył także zmysł dotyku. Warto powtarzać te czynności regularnie, aby oswoić dziecko z takimi nowymi przedmiotami. Będzie to świetna zabawa dla Twojego dziecka, która dodatkowo przyczyni się do jego rozwoju.

Zabawy z dwumiesięcznym dzieckiem

Koordynacja ręka-oko

Dziecko w drugim miesiącu życia potrafi już bez żadnych problemów wyrzucić zabawkę z wózka lub łóżeczka. Pozwala to maluchowi nawiązać kontakt z otoczeniem i ćwiczyć koordynację. Do wspierania zdolności koordynacji rąk i oczu dziecka będą przydatne żyłka wędkarska, kłębek i lekkie przedmioty, na przykład plastikowe miarki albo grzechotki. Zawieś je i stopniowo je zmieniaj. Patrz, jak dziecko reaguje, czy dotyka ich, czy śledzi wzrokiem. Przedmioty zmieniaj najlepiej po 5 minutach. Na pewno uda się dzięki temu w prawidłowy sposób rozwinąć koordynację ręka-oko u dziecka. Maluch będzie się mógł wtedy bardzo dobrze rozwijać.

 

Spacer

Warto bawić się z dzieckiem także na spacerze. Można maluchowi pokazywać różne listki oraz kwiaty. Szczególnie będzie to łatwe latem oraz wiosną. Warto dać dziecku taki przedmiot do ręki, aby mogło go dotknąć i zobaczyć, jaki ma kształt i fakturę.

 

Trzeba jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i rozwija się w innym tempie. Czynności, o których tutaj mowa można wprowadzać między 2 a 6 miesiącem życia. Nie ma powodu, aby zamęczać dziecko nauką wszystkiego, tylko dlatego, że ktoś powiedział, że jest to wymagane w 2 miesiącu życia. Czasem zdarza się tak, że dziecko po prostu jeszcze nie jest gotowe na to, aby na przykład dotykać kwiatków czy listków. Trzeba po prostu wyczuć na to odpowiedni moment. Dzięki temu, rozwój dziecka będzie prawidłowy i można będzie cieszyć się z tego, że maluch rozwija się w jak najlepszy sposób.

 

About Alex

You must be logged in to post a comment Login