Don't Miss

Czy karmienie łyżeczką ma wpływ na rozwój mowy?

By on 11 czerwca 2017
Prawidłowe karmienie łyżeczką

Karmienie łyżeczką to bardzo ważny moment w życiu dziecka. Nie tylko jest to zmiana sposobu podawania jedzenia i jego konsystencji. Karmienie łyżeczką ma także wpływ na prawidłowy rozwój aparatu mowy. Czy pozytywny?

 

Karmienie łyżeczką powinniśmy rozpocząć w momencie, gdy maluch wykazuje odpowiednią gotowość rozwojową do tego typu czynności. Jeżeli maluch nie jest gotowy na jedzenie z łyżeczki, będzie pokarm po prostu wypluwał. Warto wtedy odczekać kilka dni i spróbować ponownie. Pediatrzy zalecają, aby rozpocząć karmienie łyżeczką w 6 miesiącu życia dziecka. Oczywiście nie można się trzymać sztywno tej reguły, ponieważ każde dziecko ma indywidualne tempo rozwoju.

 

Rodzice przy karmieniu dziecka łyżeczką powinni wykazać się cierpliwością, wytrwałością i spokojem. Nie każdemu maluchowi od razu spodoba się taka forma karmienia. Nie należy się poddawać, tylko małymi kroczkami iść do przodu. Trzeba również pamiętać, że podając w nowy sposób pokarm dziecku zmieniamy pracę mięśni jego twarzy, a także wpływamy na artykulację. Karmienie łyżeczką ma więc wpływ na rozwój aparatu mowy.

 

Jaką łyżeczkę wybrać?

Łyżeczka dla dziecka nie powinna być za twarda, ani za miękka. Nie powinna być również głęboka i duża. Na początek najlepsza będzie mała i płaska łyżeczka. Pomoże ona opanować dziecku samodzielne zagarnianie pokarmu. Odpowiednio dobrana łyżeczka przyspieszy również naukę karmienia.

 

W jaki sposób wkładać łyżeczkę do ust dziecka?

Podając dziecku pokarm łyżeczką, zawsze wkładamy ją poziomo do ust i lekko dociskamy nią środek języka. Pozwoli to na powolne wsunięcie jej do buzi. Czynność ta sprawia, że wargi dziecka ulegają aktywizacji. W ten sposób maluch samodzielnie ściąga pokarm z łyżeczki i połyka go. Podczas wyciągania łyżeczki, możemy ją delikatnie przycisnąć do górnej wargi. Jednak nie należy łyżeczki unosić zbyt wysoko, tak, że wycieramy ją o górną wargę. Jest to najczęstszy błąd, jaki popełniany jest podczas karmienia.

 

Pamiętaj, aby aktywizować dziecko podczas karmienia łyżeczką. Nie należy po prostu wlewać w niego jedzenia. Jedzenie ma mu się kojarzyć z przyjemnością i świetną zabawą. Wtedy chętnie będzie jadło łyżeczką.

About Alex

2 Comments

  1. mojazdrowarodzina

    8 lipca 2017 at 18:43

    W zachowaniu szczuplej talii pomoze Ciz zadanie nazywane deska. Trening wykonywany koncem moze Ci doprowadzic troche wiecej komplikacje niz biegi i ugiecia ramion. Wykonuj bicie na zimnym podlozu. Zlóz sie na kraju. Podnies sie i wesprzyj ciezar ciala, tak zeby zwiekszaly je jedynie lokiec oraz klasa.

  2. edzieciecy.pl

    14 lipca 2017 at 09:59

    Uklad odpornosciowy dziecka dopasowuje sie do 12 roku zycia. Zdaniem specjalistów, czeste choroby u niemowlat, które odwiedzaja do zlobka czy przedszkola, to jednostka. Wtedy po prostu nowy krok, sluzacy wzmocnieniu ukladu immunologicznego. Organizm dziecka przez zwiazek z wirusami, wytwarza przeciwciala, które pomoga mu w zwalczeniu kolejnych infekcji. Jesli maluch choruje czesciej niz 6 do 8 razy w roku, to przejaw, iz warto zasiegnac informacje lekarza specjalisty.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *