Don't Miss

Co powinno znaleźć się w kosmetyczce niemowlaka?

By on 30 listopada 2017
Kosmetyczka dla niemowlaka

Każda mama niemowlaka dobrze wie, że pielęgnacja jego wrażliwej skóry to prawdziwe wyzwanie. Warto skompletować wszystkie produkty, które zapewnią właściwe dbanie o wygląd dziecka. Pierwsza wyprawka malucha to w końcu bardzo poważna sprawa.

 

Choć maluszek ma ledwo 56 cm długości potrzebuje więcej kosmetyków niż niejeden dorosły. Nie jest to jednak przypadek. W okresie niemowlęcym skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i skłonna do podrażnień. Rodzice muszą o nią w szczególny sposób dbać. Warto zapoznać się z przykładami kosmetyków, które należy mieć zawsze pod ręką.

 

Sól fizjologiczna

Przydaje się do oczyszczenia noska dziecka. Wystarczy po jednej kropelce do każdej dziurki, a maluszek będzie oddychał swobodnie. Preparat ten można także wykorzystać do oczyszczania oczek dziecka. Wystarczy solą fizjologiczną nasączyć waciki. Przydatna jest ona także do inhalowania górnych dróg oddechowych, w przypadku infekcji.

 

Emolienty

Nie należy stosować zwykłych mydeł do pielęgnacji skóry dziecka. Zbytnio mogłyby ją wysuszyć. Warto sięgać po produkty, w których składzie znajdują się substancje natłuszczające i nawilżające. Pozwolą one wytworzyć naturalną barierę ochronną na skórze dziecka. Ponadto, zatrzymują wodę w naskórku. Również dlatego nie ulega on przesuszaniu.

 

Szeroka gama kremów

Wybierając się na spacer z dzieckiem, obowiązkowo na jego skórę należy nałożyć krem z filtrem. I to bardzo wysokim. Ochroni on maluszka przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i zanieczyszczeniami, jakie pojawiają się w powietrzu. Minimalnym filtrem, jaki powinniśmy zastosować jest SPF 25. Lepiej jednak wybrać jak największy, nawet SPF 50.

 

W okresie jesienno-zimowym warto zaopatrzyć się w kremy chroniące skórę przed wiatrem i mrozem. Świetnie sprawdzają się tu tłuste preparaty, które mają jak najmniej wody w składzie. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z nich są przeznaczone dopiero dla dzieci od 6 miesiąca życia. Trzeba czytać opakowania, aby nie okazało się, że nie będziemy mogli go zastosować na swojej pociesze.

 

Najczęściej używanym kremem u niemowlaków jest krem do pupy. Polecany jest do codziennej pielęgnacji, pozwalającej ochronić wrażliwą skórę przed odparzeniami. Nakładając jego cienką warstwę zapewniamy skórze możliwość oddychania.

Niezbędnik niemowlaka

Balsam do ciała

Dermatolodzy są podzieleni. Jedni uważają, że nie ma konieczności smarowania zdrowej skóry noworodka balsamem. Inni uważają, że jest to świetny sposób na dokładnie nawilżenie skóry, a także forma zapobiegania pojawianiu się drobnych problemów. Jeżeli przychylamy się do tej drugiej opinii, warto wybierać delikatne preparaty, czyli emolienty lub oliwki.

 

Przybory kosmetyczne

W każdej kosmetyczce malucha przydadzą się płatki kosmetyczne. Małe będą świetnie sprawdzały się do przemywania oczu. Duże z kolei można wykorzystać do wycierania dziecięcych pośladków. Sprawdzą się lepiej niż mokre chusteczki.

 

Jałowe gaziki będą przydatne do osuszania kikuta pępowiny, a także do przecierania oczek dziecka. Warto także wyposażyć się w patyczki do uszu. Oczywiście należy pamiętać, że sprawdzają się one jedynie do mycia małżowiny usznej. Nigdy nie należy wkładać ich do przewodu słuchowego.

 

 

 

 

 

About Alex

You must be logged in to post a comment Login