Don't Miss

Czego oznaką są białe plamki w buzi?

By on 17 czerwca 2017
Pleśniawki u dziecka

Pleśniaka. Mówi Ci to coś? Na pewno, jeżeli masz dziecko. Jest to choroba, która pojawia się u dużej grupy maluchów do 2 roku życia. Wywoływana jest przez drożdżaka z rodziny Candida. Występują one w ciele i zwykle organizm dobrze sobie z nimi radzi. Jeżeli jednak odporność malucha jest obniżona, drożdżaki mogą zacząć się rozmnażać. Objawem takiego stanu jest biały nalot w buzi Twojej pociechy.

 

Jeżeli nalot jest delikatny i pojawił się jedynie na języku, należy jedynie wyparzać smoczek i dezynfekować zabawki, które dziecko wkłada do ust. Można również wdrożyć zachowawcze leczenie fioletem krystalicznym lub brokasem w glicerynie. Oczywiście, konieczne jest także wprowadzenie odpowiedniej diety ograniczającej kwaśne produkty. Warto w trakcie leczenia miksować dziecku pokarmy, a jeżeli pleśniawka jest duża, można także zastosować znieczulenie miejscowe, aby zwiększyć komfort maluszka.

 

Objawy pleśniawki

Do głównych objawów pleśniawki należą:

  • powikłania związane z przyjmowaniem posiłków,
  • bóle brzucha,
  • niepokój,
  • płaczliwość.

 

Pierwsze objawy pleśniawki pojawiają się dopiero po kilku dniach od zakażenia. Początkowo nie są one zbyt widoczne. Białe plamki atakują język, dziąsła i podniebienie. Pojawiają się również na wewnętrznej stronie policzek. Początkowo, biały nalot można zetrzeć. Jednak, gdy choroba postępuje, utwardza się. Okolica i podłoże białych plamek bywa otoczone czerwoną obwódką. Infekcja może przenieść się z jamy ustnej na błonę śluzową warg, gdzie zwykle atakuje kąciki.

 

Ciężka postać pleśniawki rozszerza swój obszar nawet do przełyku. Może ona dojść od układu trawiennego aż do odbytu. To stadium choroby przejawia się przede wszystkim zaczerwienieniem błon śluzowych oraz występowaniem cieknących pęcherzyków. Zaatakowane błony śluzowe mogą bardzo piec dziecko.

 

Leczenie pleśniawki

Oprócz wymienionych wyżej leków, dziecku w walce z pleśniawką pomoże również odpowiednia dieta. Warto ograniczyć ilość cukrów w pokarmach. Nie należy w tym czasie podawać dziecku słodyczy, słodzonych herbatek i soków. Należy także zwracać uwagę na zagęszczenie świeżych soków, które mogą powodować u dziecka nieprzyjemny efekt pieczenia.

 

About Alex

You must be logged in to post a comment Login