Don't Miss

Mycie rąk u dziecka – dlaczego to tak ważne?

By on 26 maja 2017
Mycie rąk u dzieci

Otaczający dziecko świat jest dla niego bardzo interesujący. Wszystko chcą dotykać i czuć. Niestety, ale nie wszystkie obiekty ich zainteresowania są czyste. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o regularne mycie rączek dziecka.

 

Higiena rąk dziecka jest bardzo ważna. Właśnie poprzez dłonie przenoszonych jest najwięcej zarazków. A dobrze wiemy, że maluchy bardzo chętnie wkładają rączki do buzi. W ten sposób mogą zakazić swój układ trawienny, co może mieć negatywne konsekwencje dla ich zdrowia. Mycie rąk to podstawowa czynność, która pomoże Ci zachować zdrowie dziecka na odpowiednim poziomie.

 

Zarazki, które mogą przedostać się do organizmu dziecka znajdują się m.in. na klamkach drzwi, przedmiotach codziennego użytku, telefonach, klawiaturze komputera, a więc dosłownie wszędzie.

 

Czas na mycie rączek

Maluch powinien być przyzwyczajony do mycia rączek przed każdym posiłkiem, a także zaraz po powrocie do domu czy po skorzystaniu z toalety. Powinien także myć ręce po każdym kontakcie ze zwierzętami. Jeżeli któryś z domowników jest chory, należy zwiększyć częstotliwość mycia rąk u dziecka. Nie chodzi tu o samo spłukanie rąk wodą, ale dokładne mycie. Powinno ono trwać 15-20 sekund i odbywać się przy użyciu mydła. Należy pamiętać o przestrzeniach między palcami i o paznokciach. Do osuszenia rąk powinno się używać czystych ręczników. Idealnie by było, gdyby każdy z domowników miał własny ręcznik do rąk. A gdy nie jest to możliwe, to przynajmniej warto taki osobny ręcznik kupić dla dziecka.

 

Pokaż dziecku, że mycie rąk to zabawa

Nie da się ukryć, że dla dziecka, wszystko co jest związane z higieną, nie jest przez niego uwielbiane. Można jednak pokazać maluchowi, że mycie rąk może być prawdziwą zabawą. Warto na przykład wymyślić piosenkę, która będzie się kojarzyła właśnie z myciem rąk. Można także stworzyć bajkę lub wierszyk, który będzie się opowiadało podczas tej czynności. Elementem zachęcającym dziecko do mycia rąk może być także ciekawe opakowanie mydła. Na pewno maluch chętniej będzie wtedy chodził do łazienki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About Alex

You must be logged in to post a comment Login