Don't Miss

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

By on 7 października 2017
dziecko na nocniku

Niektóre mamy zbyt wcześnie rozpoczynają naukę dziecka siadania na nocniku. Jest to duży błąd. Dziecko musi być świadome tego co robi i tego, do czego dany sprzęt służy, zanim zaczniemy go uczyć obsługi. Jak i kiedy należy nauczyć dziecko załatwiania swoich potrzeb samodzielnie?

 

Uczenie dziecka korzystania z nocnika jest bardzo kontrowersyjnym tematem. Różne są opinie na temat tego, kiedy należy zacząć to robić. Jedni rodzice decydują się na sadzanie dziecka na nocnik wtedy, gdy zaczyna chodzić. Inni natomiast pozwalają dziecku chodzić w pielusze nawet do ukończenia trzeciego roku życia. Ile mam, tyle opinii.

 

Kiedy rozpocząć przygodę z nocnikiem?

Specjaliści uważają, że najodpowiedniejszym wiekiem do uczenia dziecka korzystania z nocnika jest czas między 15 a 18 miesiącem jego życia. Oczywiście, dojrzewanie układu moczowego, jak i kontrolowanie pęcherza przebiega w sposób indywidualny. Jednak, z fizjologicznego punktu widzenia nie jest możliwe, aby dziecko w 8 miesiącu życia potrafiło samo siadać i korzystać z nocnika. Jest to niemożliwe i nie należy tak wcześnie zaczynać uczyć dziecka korzystania z nocnika. Nie przyniesie to żadnych rezultatów, a jedynie zestresuje dziecko oraz mamę.

 

Sposoby na nauczenie dziecka korzystania z nocnika

Pierwszym krokiem jest oczywiście pokazanie dziecku nocnika i wskazanie, do czego on służy. Należy wszystko objaśnić bardzo dokładnie i przy użyciu zrozumiałych dla dziecka słów. Można pokazać dziecku z pomocą lalki lub misia, w jaki sposób należy korzystać z nocnika. Warto poczekać, aż przyjdzie potrzeba i posadzić w tej chwili dziecko na nocniku. Można również zdecydować się na systematyczne sadzanie maluszka na nocniku. Oczywiście, należy tutaj wykazać się cierpliwością. Nie od razu dziecko będzie chciało siadać i sikać na nocniku. Potrzeba trochę czasu. Gdy tylko dziecku uda się cos zostawić w nocniku, nie należy zapominać o tym, aby je pochwalić. Zmotywuje je to do dalszego korzystania z nocnika.

 

Dobrze, aby nocnik stał w widocznym miejscu. Warto obserwować malucha, czy jest nim w ogóle zainteresowany. Jeżeli dziecko siada na nocniku bez Twojego proszenia, procesu uczenia przebiega właściwie i jesteś na dobrej drodze, aby nauczyć maluszka właściwego korzystania z nocnika.

 

W trakcie uczenia dziecka korzystania z nocnika, warto ubierać je w takie ubranka, które będzie mogło samodzielnie i łatwo ściągnąć. Najlepsze są dresy lub spodnie z luźniejszą gumką.

 

Pamiętaj, aby nigdy nie krzyczeć na dziecko, gdy nie zdąży do nocnika. Takie sytuacje będą się zdarzały, nawet bardzo często. Szczególnie na początku. Należy podchodzić do sytuacji z pozytywnym nastawieniem i mówić, że nic się nie stało. Należy wtedy tłumaczyć, że ważne jest, aby odpowiednio wcześnie wyczuć, kiedy chce się nam sikać. Maluszek nabierze wtedy odpowiednich nawyków. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na naukę, jest ta przez zabawę. Dzięki temu, że pokażesz dziecku, że sikanie do nocnika to prawdziwa frajda, na pewno będzie chętniej sięgało po nocnik i nauczy się bardzo szybko z niego korzystać.

About Alex

You must be logged in to post a comment Login