Don't Miss

Dlatego nawadnianie dziecka jest tak ważne?

By on 26 kwietnia 2017
Nawadnianie niemowlaka

Woda w naszym ciele tworzy środowisko, w którym odbywają się procesy metaboliczne. Odpowiedni pobór płynów wpływa na zdrowie. Mało kto wie, że dzieci w porównaniu z dorosłymi potrzebują kilka razy więcej wody w stosunku do jednostki masy. Dlaczego?

Płyny u niemowląt tworzą aż 75% tkanek. Z biegiem lat ilość ta oczywiście ulega zmniejszeniu. Jeżeli chodzi o dzieci w wieku szkolnym, to woda w ich organizmie stanowi: u dziewczynek 53%, a u chłopców 64%.

 

Odpowiednia ilość płynów dla dzieci

  • dzieci od 1 do 6 miesiąca – 150 ml/ kg masy ciała/ dzień,
  • dzieci od 6 do 12 miesiąca – 120 / kg masy ciała/ dzień,
  • dzieci ważące więcej niż 10 kg – 1 000 ml + 50 ml na każdy dodatkowy kilogram wagi dziecka,
  • dzieci ważące ponad 20 kg – 1500 ml + 20 ml na każdy kolejny kilogram wagi dziecka.

Własciwe nawadnianie dziecka

Nie jest natomiast konieczne nawadnianie niemowlaka karmionego piersią dodatkowymi herbatkami. Pod warunkiem, jeżeli karmienie odbywa się właściwie. W przypadku starszych niemowląt i większych dzieci, które przyjmują także inne bezmleczne posiłki, płyny powinny być podawane stopniowo. Najlepiej zacząć od niesłodzonych herbatek, warzywnych lub owocowych syropów. Dopiero, gdy dziecko przyzwyczai się do płynów, można stosować soki rozcieńczane w stosunku 1:1.

 

Odwodnienie u dzieci

Dehydratacja to stan odwodnienia u dzieci. Trzeba pamiętać, że w taki stan dziecko może wpaść bardzo szybko. Może to wywołać u niego spore starty. Pierwszą oznaką odwodnienia jest pragnienie. Małe dzieci odczuwają je, ale w bardzo minimalnym stopniu. Gdy dziecko zaczyna nagminnie upominać się o wodę, powinno to nam dać do myślenia.

 

Dzieci, które rano nie jedzą śniadania i nie piją, mogą wykazywać słabszą zdolność do skupiania się, a także robią błędy w zadaniach.

 

W przypadku większych niedoborów, pojawia się:

  • rzadkie oddawanie moczu,
  • suche śluzówki,
  • niepokój,
  • pogorszenie się ukrwienia skóry.

 

Jeżeli zauważyłeś, że Twoje dziecko pije bardzo mało, zwróć się o pomoc do pediatry. Pomoże Ci on fachowo ocenić sytuację i zaleci właściwe postępowanie. Pamiętaj, aby zawsze kontrolować ilość płynów przyjmowanych przez dziecko.

 

 

 

About Alex

You must be logged in to post a comment Login