Don't Miss

Czy niania może nosić dziecko w chuście?

By on 3 maja 2017
Opiekun z dzieckiem w huście

Chustkowanie jest coraz częstszą praktyką wśród rodziców, którzy chcą zadbać o rozwój swojego dziecka.

Ale czy również niania powinna korzystać z tej formy noszenia dziecka?

 

Bardzo popularne jest obecnie noszenia dziecka w chuście. Takie rozwiązanie coraz częściej zastępuje tradycyjne wózki i nosidełka. Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy również niania może w taki sposób nosić ich dziecko.

 

Noszenie dziecka w chuście – czy warto?

Noszenie dziecka w chuście ma zarówno tyle samo zwolenników, co przeciwników. Przeciwnicy obawiają się przede wszystkim negatywnych skutków dla zdrowia dziecka, ze względu na nienaturalne ułożenie jego kręgosłupa. Ponadto, mają wątpliwości co do tego, czy maluch nie będzie miał trudności z usamodzielnieniem się, jeżeli będzie przyzwyczajony do ciągłego noszenia na rękach. Przyjęło się, że taka forma negatywnie działa na psychikę dziecka.

 

Zwolennicy tej metody wskazują jednak, że wózki pojawiły się dopiero w XIX wieku, a wcześniej kobiety właśnie w chustach nosiły dzieci i nic złego się z nimi nie działo. Dzieci bardzo dobrze się rozwijały. Najważniejszą zaletą tej metody, której nie są w stanie podważyć nawet zagorzali przeciwnicy jest to, że chustkowanie pozwala nawiązać bliską relację z dzieckiem. Maluch podczas przenoszenia znajduje się bardzo blisko rodzica. Słyszy uspokajające bicie jego serca i czuje się w takiej sytuacji bardzo bezpiecznie. Zaufanie wyrobione na tym etapie, będzie procentowało na przyszłość.

Noszenie dziecka w huście

Czy niania może nosić dziecko w chuście?

Badania naukowe wskazują na to, że dziecko noszone w chustach dużo lepiej się rozwija pod względem fizycznym oraz emocjonalnym. Maluchy, które od małego miały okazję obserwować codzienne czynności rodziców, znacznie łatwiej nawiązują kontakty społeczne, zarówno z rówieśnikami, jak i z dorosłymi. Zalety noszenia w chustach są więc niepodważalne. Jednak, wielu rodziców ma wątpliwości, czy takie zadanie powinni dać również swojej niani, gdy będzie wychodziła z dzieckiem na spacer lub na zakupy. Rodzice obawiają się, że podczas noszenia dziecka w chuście, miedzy nianią a dzieckiem wywiąże się zbyt bliska więź, które może spowodować pogorszenie ich własnych relacji z pociechą. Z psychologicznego punktu widzenia, jednak obawy te nie są uzasadnione. Nianie, które regularnie zajmują się dzieckiem i tak wytworzą z nim naturalną, bliską relację. Stają się dla dziecka wsparciem i ważną w życiu osobą. W związku z tym, noszenie dziecka w chuście przez opiekunkę na pewno nie spowoduje pogorszenia relacji rodziców z dzieckiem. Wręcz przeciwnie. Pozwoli to na zadbanie o pełny rozwój dziecka, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Obecnie coraz więcej opiekunek posiada wiedzę na temat noszenia maluchów w chustach. Mogą to więc robić fachowo, bez szkody dla dziecka.

 

Zdecydowanie więc rodzice nie powinni obawiać się powierzenia tego zadania niani. Na pewno nie stracą na relacji z dzieckiem, bo niania będzie je nosiła przez kilka godzin w chuście. Chustkowanie może jedynie przyczynić się do rozwoju dziecka, a to jest przecież najważniejsze.

About Alex

You must be logged in to post a comment Login