Don't Miss

Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

By on 13 sierpnia 2017
Ssanie kciuka u dziecka

Mogłoby się wydawać, że ssanie kciuka nie jest niczym groźnym, a wręcz naturalnym u małych dzieci. Wielu rodziców uważa, że takie zachowanie po prostu samoistnie mija z czasem. Trzeba jednak mieć świadomość, że ssanie palca nie jest tylko złym nawykiem, ale może spowodować u dziecka wiele problemów. Jak oduczyć dziecko wkładania palców do buzi?

 

Możesz przyłapać swoje dziecko z palcami w buzi wtedy, kiedy się nudzi, skoncentruje na bajce, zasypia albo jest zdenerwowane. Nie ma tym niczego dziwnego. Wiele dzieci wkłada palce do buzi jeszcze w brzuchu mamy. Z tą jednak różnicą, że wtedy jest to po prostu związane z odruchem ssania. Ssanie palców przez większe dziecko narusza natomiast strukturę skóry, co może spowodować rozwój infekcji. Ponadto, ssanie palców może negatywnie wpłynąć nie tylko na rozwój pierwszych mleczaków, ale także stałych zębów. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zdeformowania warg. Jeżeli problem ten pogłębia się i nie możesz oduczyć dziecka ssania palców, warto wybrać się na wizytę do psychologa dziecięcego.

 

Najczęstszą metodą wybieraną przez rodziców podczas oduczania ssania, jest posypywanie palców solą lub pieprzem. Nie można jednak zaliczyć tej metody do najlepszych. W aptece dostępny jest specjalny gorzki lakier, który stosowany jest przy obgryzaniu paznokci. Jest to rozwiązanie o wiele mniej szkodliwe niż posypywanie palców solą lub pieprzem. Do mniej drastycznych  metod należy oklejenie lub obwiązanie paluszków tak, aby dla dzieci stały się nieprzyjemne w dotyku. Ponadto, możesz doszyć do rękawów piżamki cienkie bawełniane rękawiczki.

 

W momencie oduczania dziecka ssania kciuków, nie należy na nie krzyczeć. To żadna metoda. Dziecko i tak w taki sposób nie oduczy się, a jedynie może się wystraszyć. Zawsze wtedy, gdy zauważysz, że dziecko ma palce w buzi, warto zwrócić mu po prostu uwagę i wytłumaczyć, że nie powinno tak robić. Warto przy tym zwrócić uwagę, w jakich sytuacjach dziecko ssie palec. Wtedy można będzie na przyszłość przewidzieć te momenty i na przykład zająć ręce dziecka czymś zupełnie innym.

 

Inne metody oduczania dziecka ssania kciuków

W przypadku małych dzieci, warto nauczyć dziecko korzystać ze smoczka. Oczywiście, od tego również trzeba będzie w przyszłości oduczyć dziecko, ale na pewno smoczek jest mniej szkodliwym rozwiązaniem niż ssanie palców.

Ssanie kciuka u niemowlaka

Dobrym pomysłem jest także wymyślenie bajki o smutnym paluszki, który bardzo cierpi, gdy się go ssie. Można powiedzieć dziecku, że wtedy paluszek choruje. Na pewno przemówi to do jego wyobraźni.

 

Dziewczynki na pewno będzie zachwycone, jeżeli w nagrodę za nie ssanie palców pozwolisz im ozdobić paznokcie naklejkami czy specjalnym lakierem dla dzieci. Będzie to dla nich sygnał, że dzięki nie ssaniu palców mogą zyskać coś naprawdę fajnego.

 

Na pewno któryś z przedstawionych powyżej pomysłów zadziała. Można będzie skutecznie oduczyć dziecko niezbyt przyjemnego nawyku wkładania palców do buzi. Wystarczy tylko wykazać się cierpliwością, a na pewno maluch oduczy się ssania palców.

 

About Alex

You must be logged in to post a comment Login