Don't Miss

Problemy gastryczne u dziecka – jak sobie z nimi poradzić?

By on 3 marca 2018
Dziecko boli brzyszek

Częstym problemem u dzieci jest powstrzymywanie kupki. Widać, że dziecko chce ją zrobić, ale z różnych powodów nie może. Płacze, krzyczy i ucieka. Czego to jest przyczyną?

 

Dla wielu dorosłych obawa dziecka przed zrobieniem kupki może być dziwna i niezrozumiała. Blokada przed wypróżnianiem się może mieć różne przyczyny.

 

Często problem ze zrobieniem kupki wynika z zatwardzenia. Zaparcia, jak każdy dobrze wie są bardzo bolesne i nieprzyjemne. Szczególnie dotkliwe są u małego dziecka, które z tego powodu może bardzo cierpieć. Można jednak ulżyć maluchowi w cierpieniu wprowadzając kilka nowych zasadach:

 

  • Przede wszystkim należy zmienić dietę. Z codziennego jadłospisu powinna zniknąć czekolada, gotowana marchew, słodkie napoje, ciasta oraz białe pieczywo. Warto również wprowadzić zapisy produktów, po których zauważyliśmy u dziecka problemy z wypróżnianiem. Może okazać się, że na przykład zbożowy batonik jest tego przyczyną. Pomocne w zaparciach są suszone śliwki, a także duża ilość wody. Te produkty poprawią perystaltykę jelit.
  • W zaawansowanych przypadkach, gdy dieta nie pomoże trzeba będzie dziecku podać leki. Należy w tym celu zgłosić się do lekarza, który przepisze właściwe medykamenty.
  • Masowanie okolic jelit jest bardzo pomocne przy zaparciach. Pomaga złagodzić ból. Trwający 10 minut masaż na pewno będzie przyjemny dla dziecka i pomoże mu przetrwać te trudne chwile.

Problemy gastryczne u dziecka

Zadbaj o komfort psychiczny dziecka

Często problemy z wypróżnianiem u dzieci pojawiają się wtedy, gdy rodzice zbyt bardzo koncentrują się na tym temacie. Dziecko zaczyna stresować się, że nie może zrobić kupki wtedy, gdy rodzice tego od niego oczekują. Warto zostawić samo dziecko na nocniku, a nie siedzieć nad nim i pilnować czy się wypróżni. Maluch będzie miał wtedy zapewniony odpowiedni komfort psychiczny, pełną intymność w tej sytuacji.

 

Na pewno nie należy nigdy ustawiać tematu kupki jako przewodniego i ciągle zachęcać dziecka do siadania na nocniku. Można będzie wtedy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego, co przyczyni się do pogłębienia problemów z wypróżnianiem u dziecka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About Alex

You must be logged in to post a comment Login