Don't Miss

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

By on 25 lipca 2017
Jak przygotować dziecko do przedszkola

Pierwsze dni w przedszkolu są trudne zarówno dla dziecka, jak i dla jego mamy. Można jednak znacząco ułatwić sobie te chwile. Wystarczy zadbać o odpowiednie przygotowanie, a wszystko pójdzie zgodnie z planem.

 

Pierwszym o co powinniśmy zadbać jest przyzwyczajanie dziecka do tego, że nie zawsze jesteśmy przy nim. Warto na przykład wysyłać dziecko do dziadków na weekend albo organizować wieczory bez mamy i taty. Przyzwyczajając malucha do obecności obcych osób ułatwi mu zaaklimatyzowanie się w przedszkolu, w którym na początku będą same obce osoby. Dziecko nie będzie miało z tego powodu żadnych lęków.

 

Dobre nawyki

W wakacje przed pójściem do przedszkola, warto zorganizować dziecku cały dzień wypełniony zajęciami. Przede wszystkim powinno to być nauczenie dziecka wczesnego chodzenia spać, wczesnego wstawania oraz przygotowywanie się do wyjścia oraz do jedzenia śniadania. W pierwszych dniach września dziecko będzie musiało mieć świadomość, że nie będzie mogło spać tyle, ile będzie chciało. Będzie musiało przyzwyczaić się do dyscypliny wstawania o określonej godzinie, aby zdążyć na zajęcia do przedszkola. Maluch przyzwyczajony do określonego rytmu nie będzie miał problemów z przystosowaniem się.

Pierwszy dzień w przedszkolu

Wiedza o przedszkolu

Warto uświadomić dziecku, czym w ogóle jest przedszkole. Pomocne będą w tym książeczki o tematyce przedszkola. Znajdują się w nich obrazki przedstawiające wszystkie czynności, które będą czekały na dziecko w nowym miejscu. Przyjście do przedszkola, przebieranie się, zabawy, obiad, drzemka, mycie, zabawy na zewnątrz, powrót do domu. Dziecko zobaczy, że może w przedszkolu liczyć na świetną zabawę. Z wytęsknieniem będzie czekało na ten właśnie wielki dzień.

 

Co powinno umieć dziecko przed pójściem do przedszkola?

Dziecko, które ma uczęszczać na zajęcia do przedszkola powinno samodzielnie umieć pić i jeść. W przypadku trzyletnich dzieci wystarczy, ze umie jeść łyżeczką. Powinno także umieć zapytać o toaletę. Maluch w wieku trzech lat potrafi już kontrolować potrzebę skorzystania z WC. Prywatne przedszkola potrafią przymknąć oko na dzieci w pieluszkach. Natomiast publiczne placówki wymagają, aby dziecko już samodzielnie korzystało z toalety. Twój brzdąc będzie musiał sygnalizować potrzeby paniom nauczycielkom. To bardzo ważne, by się nie wstydził.

Dziecko w nowym przedszkolu

Maluch musi również umieć samodzielnie się ubierać i rozbierać. Powinien bez problemu zakładać buty oraz kurtkę, gdy będzie potrzeba wyjścia na spacer. Najlepiej kupić dziecku proste ubrania, z którymi nie będzie miało żadnych problemów podczas zapinania i rozpinania. Najlepiej, jeżeli będą to buty na rzepy oraz kurtki na specjalne zatrzaski. Maluch nie będzie musiał się wtedy denerwować, że nie potrafi samodzielnie się ubrać. Te czynności nie będą mu sprawiały większych problemów.

 

Co powinno znajdować się w plecaku dziecka wybierającego się do przedszkola?

Do podstawowego wyposażenia należą zwykle kapcie, piżama, odzież na zapas, mydło, ręcznik, szczoteczka do zębów, papier toaletowy i chusteczki. Można także spakować dziecku lubionego pluszaka, z którym będzie mógł zasypiać podczas leżakowania.

 

About Alex

You must be logged in to post a comment Login